AVRUPADA TATLI BİR KASABA

KARAAĞAÇ

Türkiye’nin batısında görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir yer var, o da Edirne’ye bağlı ufak bir kasaba olan, Türkiye’ nin Avrupa’ ya açılan kapısı Karaağaç. Bulgaristanda doğup ülkemizde denize dökülen Meriç nehrini yanına alarak sizleri unutulmaz bir hikayeye başlamınızı sağlıyor. Meriç ve Tunca nehirlerinin üzerinden köprüler ile Karaağaç’ a ulaştığınızda kendinizi artık Avrupa’ da sayabilirsiniz.

1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile savaş tazminatı olarak Yunanistan’dan alınan Karaağaç ve Bosnaköy, hem Türk hem de bir Yunan köyü olarak kültürlerin de kesiştiği önemli bir nokta olmuştur. Lozan Barış Antlaşmasıyla elde edilen bu topraklardan dolayı da Karaağaç tren istasyonu bölgesine büyük bir Lozan Anıtı inşa edilmiştir. Edirne’ye bağlandıktan sonra geçen süre içinde de Edirne halkının yerli,yabancı turistlerin gün içinde ziyaret ettiği bir bölge haline gelmiştir. Piknik alanları, kafeler, büyük yeşil alanlar ve Karaağaç tren istasyonu ile hem tarihe tanıklık edeceksiniz hem de doğanın içerisinde müthiş bir atmosfer ile başbaşa kalacaksınız.

“Gözüm yolda olacak; seni de bekleyeceğim… Eşsiz bir zamanı bahşetmekle kalmayıp fotoğraf karelerine sabitlenecek anılarına, yüzyıllardır yüreğimde saklı tuttuğum sırrımı, sana da söyleyeceğim…
Mütevazılığımdan olsa da sessizliğim, tarih öncesine uzanan geçmişimle, üç imparatorluğun şahidiyim.”

DUY SESİMİ;
BEN EDİRNE’YİM!